Ana içeriğe atla

İşte iPhone 5 ve iPhone 4 Arasındaki Fark


iPhone 5′e ait olduğu iddia edilen yeni resimlerde iPhone 4 ve 3GS arasındaki farklar görülebiliyor.
Şu sıralar gündem IFA 2012′de tanıtılan ürünlere kaymış olsa da yeni iPhone’a dair söylentiler bitmek bilmiyor. Bugün ortaya çıkan yeni fotoğraflar da iPhone’a gündemde bir yer kazandırmayı başardı. Yine Çin’de çekilen fakat internet dünyasına bir Fransız sitesi üzerinden yayılan resimlerde iPhone 5, iPhone 4 ve iPhone 3GS ile yanyana görülüyor.
Daha önce de iPhone 4 ve iPhone 5′i kıyaslayan bazı fotoğraflar ortaya çıkmıştı. Bu fotoğraflar yeni iPhone’un eski modele göre daha uzun ve büyük ekranlı olacağını gösteriyordu. Fakat cihazın inceliğine dair net bir karşılaştırmaya rastlamamıştık. Nihayet bugün ortaya çıkan resimlerde yeni iPhone’un ince yapısı da görülebiliyor.
Fotoğraflara bakılırsa yeni iPhone, iPhone 4′e göre çok daha ince. iPhone 4/4S’te alüminyum çerçevenin üzerinde bir çıkıntı bulunurken yeni modelde bu çıkıntı görülmüyor. Dolayısıyla hem ön bölümden hem de arka bölümden ciddi bir incelme gerçekleşiyor.
Bunun yanında yeni iPhone’un arka bölümünü gösteren fotoğraflarda ise daha küçük kamera bölümü dikkat çekiyor. Arka kapağın orta bölümü ise yüksek olasılıkla alüminyumdan imal edilmiş. Bu fotoğrafta uzunluk açısından da fark olduğu görülüyor.
Temel tasarım aynı olsa da yeni iPhone daha uzun görünüyor. Bu sebeple daha dikdörtgen ve 16:9 oranına yakın bir ekrana sahip.
iPhone 4′e kıyasla uzunluk farkı net biçimde görülüyor. Tasarım ise neredeyse birebir aynı.
iPhone 3GS ve iPhone 5 kıyaslanmayacak kadar farklı ürünler
iPhone 4 ve iPhone 5′in arka tasarımı ise oldukça farklı. iPhone 4′te komple cam bulunurken yeni iPhone’un orta bölümü alüminyum gibi görünüyor.
Arka bölümde dikkat çeken bir başka nokta ise kameranın küçülmüş olması. Hem kamera bölümü hem flaş, eski modele göre daha küçük.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Apple iOS 7'de kullancağı FaceTime logosunun patentini aldı

Apple geçtiğimiz ay WWDC 13'te düzenlediği etkinlikte yepyeni bir arayüze sahip olan iOS 7 işletim sistemini görücüye çıkarmıştı. İşletim sisteminde kullanılan tasarım dili epey konuşulmuş; renkli, sade ve düz ikonları kimileri modern ve taze bulmuş kimileriyse bu yeni tasarım dilini beğenmedini açıkça dile getirmişti Apple'ın yeni FaceTime logosu için yaptığı patent başvurusu şirketin San Francisco'da çizdiği estetik çerçeveye fazlasıyla uyuyor. Beyaz bir video kameranın yeşil, kenarları hafif yuvarlanmış bir karenin içine oturtulduğu bu yeni tasarımın WWDC 13 etkinliğinden sonra göze şaşırtıcı geldiğini söylemek pek mümkün değil. Jony Ive tarafından tasarlanan iOS 7'nin final sürümünde ekstra dokunuşların yapılıp yapılmayacağı merakla bekleniyor.

iPhone 5 Paramparça

Apple’ın yeni iPhone’u iFixit tarafından parçalarına ayrıldı ve detayları ortaya çıktı iFixit ekibi, bugün ABD ve Avrupa ülkelerinde kullanıcılarla buluşan iPhone 5’i derhal parçalamaya girişti. Ekibin temel amacı iPhone 5’in tamir edilebilirliğini değerlendirmek olsa da yapılan detaylı inceleme sayesinde cihaza dair detaylar da ortaya çıkıyor. Biz de iFixit’in bu çalışmasını esas alarak iPhone 5’in dikkat çeken detaylarını derledik. Başlamadan önce şunu da belirtelim: iFixit, iPhone 5’in tamir edilebilirlik puanını 10 üzerinden 7 olarak belirlemiş. Bu da onu tamir edilmesi en kolay iPhone modeli yapıyor. Öncelikle iPhone 5’in görünüşü, eski modellere benziyor olsa da karıştırmak pek mümkün değil. Hem ilk bakışta hem de de elinize aldığınızda bu telefonun iPhone 4 ya da 4S olmadığını anlıyorsunuz.
Apple’ın cihazları zor tamir edilebilmeleriyle ünlüdür. Fakat firma bu kez iPhone 5’te tamircileri mutlu edecek tercihler yapmış. Alt kısımda kullanılan vidalar, iPhone 4 ve 4S’te kullanılan…